1. Головна
  2. Компанія
  3. Блог
  4. Git, GitLab та Github: ос...

Git, GitLab та Github: особливості систем контролю версій та їх відмінності

розробники ПЗ

SDLC — життєвий цикл розробки програмного забезпечення передбачає чотири наріжні аспекти: модифікація, доповнення, співпраця, постійне покращення. Ключова ідея підходу — зробити SDLC доступнішим для всіх членів команди, більш ефективним та корисним для вашого проєкту. Git, GitHub і GitLab — назви, які ви, можливо, чули — це різні системи контролю версій, кожна з яких є по-своєму корисною для спільної розробки. Якщо ваша мета – покращити взаємодію всередині проєктів, цей пост розповість вам про функції Git, GitHub та GitLab. Але спочатку поговоримо про історію систем контролю версій git, github і gitlab.

По-перше, що таке Git?

git

Git –  система контролю версій, що ефективно працює з проєктами різного масштабу: від невеликих до дуже складних. Git цінується програмістами, оскільки дозволяє фахівцям співпрацювати, не заважаючи системам один одного. Незалежно від того, наскільки незначні зміни ви вносите, система зафіксує попередню версію бази даних. Отже, інженери зможуть переглядати зміни або скасовувати їх у будь-який час, що корисно для підвищення якості коду. Різниця між типовими системами контролю версій та Git полягає в тому, що останній варіант дозволяє взаємодіяти з кількома версіями вашого проєкту та кристалізувати результат. Різниця між Git і github полягає в тому, що остання платформа є більш модернізованою версією Git.

Функціонально-орієнтована технологія завжди передбачає використання інструменту Git. Якщо ви маєте власну команду розробників, ви можете застосовувати локальний Git. Якщо ваша мета – налагодити ефективне співробітництво з віддаленими експертами, обирайте хмарне програмне забезпечення. У цьому випадку репозиторії на основі коду розташовані на GitLab або GitHub. Обидва хмарні варіанти перевершують функціональність Git.

Що таке gitlab та github: особливості систем контролю версій

GitHub був розроблений ще у 2008 році на основі технології Ruby on Rails, а GitLab був створений пізніше, у 2011 році. GitHub загалом більше концентрувався на забезпеченні взаємодії навколо модулів коду, але нещодавно до системи були додані інструменти управління проєктами та функції для CI/CD процесів. У той час як GitLab спочатку був націлений на відстеження проблем, надання інструментів для CI/CD та управління проєктами.

Навіщо використовується gitlab?

Gitlab дозволяє компаніям використовувати інструменти керування для оптимізації циклу розробки. Ви також можете запустити сервер у власному центрі обробки даних, що дозволяє значно економити кошти. Програмне забезпечення можна застосовувати як для рішень з відкритим вихідним кодом, так і для комерційних проєктів, оскільки вразливі дані та вихідний код захищені.

Основна ціль у GitLab – покращення репозиторію Git. Розробники прагнули створити більш ефективний, масштабований та гнучкий інструмент для інженерів-програмістів. Перший реліз цієї системи контролю версій відбувся ще 2011 року; сьогодні мільйони програмістів та інших технічних фахівців використовують GitLab.

Деякі можливості GitLab:

Тепер, відповівши на запитання про GitLab, ми можемо перейти до огляду GitHub.

GitHub був розроблений як платформа для обміну кодом та оптимізації співпраці між фахівцями. Серед ключових компонентів системи – дії GitHub, репозиторії, запити на включення, системи заявок з контрольними точками та автоматичні перевірки безпеки. На GitHub можна створити безкоштовний обліковий запис або скористатися платними джерелами. Останні відрізняються функцією єдиного входу (SSO) та збільшеним обсягом пам’яті.

Навіщо використовується github?

Насамперед для відстеження коду за допомогою звернення до базових репозиторіїв. Крім цього, система також корисна для відстеження помилок та документування. GitHub – платформа з маркетплейсом, де інженери-програмісти можуть обирати та використовувати програми та з’єднувачі.

У чому різниця між github та gitlab? На відміну від GitLab, хмарної програми, GitHub ділиться вашими проєктами з іншими. Github пріоритезує швидкість операцій, тоді як GitLab більше уваги зосереджує на надійності.

Деякі можливості GitHub

Порівняння GitLab та GiHub

Порівняння GitLab та GiHub

Давайте тепер перерахуємо ключові особливості обох систем, щоб ви краще зрозуміли їх відмінності.

Коротко розглянемо плюси та мінуси кожної системи контролю версій.

Що таке GitLab і GitHub: переваги й недоліки двох систем

плюси github

Плюси GitHub:

Мінуси GitHub:

Плюси GitLab:

Мінуси GitLab:

Ми сподіваємося, що цей пост допоміг знайти відповідь на питання, що таке git, github та github. Якщо ви шукаєте надійного постачальника програмних рішень або вам потрібна додаткова консультація щодо використання систем контролю версій, звертайтеся до команди PNN Soft.